Piecewise Functions
0. Functions / Piecewise Functions / Problem 1
Problem 1
There is an entry fee for a shop of $5. The cost of chocolate per kilogram for the first 3 kg is $12/kg. After 3 kg, the cost becomes $10/kg.
What would be the total price if a child buys x kg of chocolates?
Also, draw the graph of the function.
Learn this concept